A Shell és a Total több milliárd fontot ígér a részvényeseknek, miközben a háztartások az energia- és üzemanyagszámlák hatalmas emelkedésének költségeit számolgatják.
Európa legnagyobb olaj- és gázipari vállalatait azzal vádolták, hogy kihasználják az egyre mélyülő energiaválságot, miután milliárdos nyereséget juttattak a részvényeseknek, miközben az átlagos háztartásoknak a számlák további “katasztrofális” emelkedésével kell szembenézniük.
Egy nappal azután, hogy a szakértők arra figyelmeztettek, hogy az átlagos számlák januárra elérhetik az évi 3800 fontot, ami további milliókat taszítana az üzemanyagszegénységbe, a Shell és a Total is rekordnyereséget ért el a második egymást követő negyedévben.
A Citizens Advice közölte, hogy júliusban a tavalyi év azonos időszakához képest megháromszorozódott azoknak a száma, akik arról számoltak be, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy feltöltsék az energiaórát. A jótékonysági szervezet figyelmeztetett, hogy decemberig várhatóan több mint 200 000 embernek nyújtott válságtámogatást – ez 50 százalékkal több, mint tavaly, és háromszor több, mint 2019-ben.
A British Gas tulajdonosa, a Centrica – az Egyesült Királyság legnagyobb energiaszolgáltatója – féléves nyeresége ötszörösére, 1,3 milliárd fontra nőtt, miközben 9 millió brit ügyfele közül sokan küzdenek a számlák kifizetésével.
Csütörtökön kiderült, hogy az Ofgem energiaügyi szabályozó hatóság terveket fontolgat annak megakadályozására, hogy az előre fizetős mérőórákkal rendelkező ügyfeleknek kikapcsolják a gáz- és áramszolgáltatásukat – de csak úgy, hogy adósságba taszítják őket.
Freya Aitchison, a Föld Barátai kampányolója szerint a nyereséggel kapcsolatos bejelentések a “megtört” energiarendszer jelei. Az emelkedő energiaárak a megélhetési válság egyik fő okozója, amely az Egyesült Királyságban emberek millióit taszította az üzemanyagszegénységbe, a Shell főnökei és részvényesei azonban még gazdagabbak lesznek az egyik legalapvetőbb szükségletünk kihasználásával” – mondta Aitchison asszony.
Dame Clare Moriarty, a Citizens Advice vezérigazgatója azt mondta, hogy a családok már most is “kemény döntésekkel” szembesülnek a növekvő számlák miatt.
“Néhányan kikapcsolják a hűtőszekrényeket és a fagyasztókat, mert nem engedhetik meg maguknak az üzemeltetési költségeket; mások a nagyszülőknél mossák a gyerekeik ruháit, mert már így is mínuszban vannak. Októberben, amikor az energiaárak ismét megugranak, a dolgok rosszról sokkal rosszabbra fordulnak” – mondta.
A Munkáspárt követelte, hogy a kormány törölje el azokat a terveket, amelyek szerint 4 milliárd fontnyi adókedvezményt nyújtana az olaj- és gázipari vállalatoknak, és sürgősen lépjen fel annak érdekében, hogy segítsen az embereknek megbirkózni a “súlyos és egyre súlyosbodó energiaszámla-válsággal.
Ed Miliband, az árnyék éghajlatvédelmi miniszter azt mondta, hogy Nagy-Britannia energiaszámláinak válsága most sokkal súlyosabb, mint néhány hónappal ezelőtt volt.
Miközben az olaj- és gázipari cégek rekordnyereségről számolnak be, a kormány milliárdos új adókedvezményeket javasol az olaj- és gázipar számára – ez egy obszcén döntés, amikor a családok valódi megélhetési költségekkel küzdenek” – mondta Milliband úr.
A toryk mindkét vezetőjelöltje bebizonyította, hogy egy másik bolygón él, amikor a megélhetési költségekkel kapcsolatos vészhelyzetről van szó. Rishi Sunak foggal-körömmel ellenezte a szélsőséges adót, és több milliárdos adókedvezményt vezetett be az olaj- és gázszektor számára, míg Liz Truss úgy tűnik, úgy véli, hogy a megélhetési költségválságot úgy lehet megoldani, ha lemondunk a megújuló energiáról – a legolcsóbb energiaforrásunkról.
Az emelkedő energiaköltségek megdobták a fosszilis üzemanyaggal foglalkozó vállalatok eredményét, a Shell 11,5 milliárd dolláros (9,5 milliárd font) nyereségről számolt be az év második negyedévében.
A Shell bejelentette, hogy 6 milliárd dollárt fordít saját részvényeinek visszavásárlására, hogy ezzel is növelje részvényeinek árfolyamát – ez a lépés felháborodást váltott ki a kampányolókból, akik szerint a vállalatnak több pénzt kellene a zöld energiára való átállásba fektetnie.
“Az energiaválság váratlan nyereséget hoz a Shellnek. Ezt valóban a megújuló energiaforrásokba való befektetésre kellene fordítania. Nehéz elhinni, hogy ezt nem látják” – mondta Roos Wijker, a Follow This részvényesi kampánycsoport tagja. Wijker asszony hozzátette, hogy a Shell tavalyi tőkebefektetéseinek kevesebb mint 3 százaléka irányult megújuló energiára.
Howard Cox, a FairFuelUK kampány alapítója elmondta: “Úgy tűnik, hogy a Shell és a többi nagy olajtársaság nem ismer alázatot, mivel olyan hatalmas nyereségben úszik, amely teljes mértékben a globális olajárak kedvező emelkedésének köszönhető. Semmi köze az üzleti érzékhez, minden a puszta piaci szerencsének köszönhető”. Hozzátette, hogy a vállalatok “kihasználják a tavalyi könnyű bónuszt, hogy még tovább növeljék profitjukat azáltal, hogy lenyúlják az autósokat a kútnál” – ami szerinte “egyenértékű a bűnözői magatartással”.
Az olaj- és gázipari vállalatok következetesen visszautasították azokat a vádakat, amelyek szerint haszonszerzésre törekednek az energiaválságból, azzal érvelve, hogy jelenlegi szerencséjükkel egyszerűen csak pótolták a világjárvány első évében elszenvedett hatalmas veszteségeket, amikor az energiaárak zuhantak.
Az Egyesült Királyság versenyfelügyelete azonban a múlt hónapban megállapította, hogy bár a kútnál tapasztalható áremelkedés nagy részét a nyersolaj magas ára okozta, jelentős részét az olajfinomító vállalatok haszonkulcsának megháromszorozódása okozta.
Jess Ralston, az Energy and Climate Intelligence Unit vezető elemzője arra figyelmeztetett, hogy a kormány által a háztartások energiaszámláira kifizetett 15 milliárd font nagy része a gázipari vállalatok nyereségét még tovább növeli.
“Amint arra az Institute for Fiscal Studies rámutatott, a mentőcsomagra jövő télen is szükség lehet, így anélkül, hogy a kormány komoly tervet dolgozna ki az otthonok hőmegtakarítására és a meleghez szükséges gázmennyiség csökkentésére, az adófizetők pénze továbbra is az energiaipari óriásokhoz fog folyni” – mondta.
Ben van Beurden, a Shell vezérigazgatója azt mondta, hogy az olajipari óriás “pénzügyi erőit arra használjuk, hogy a világnak ma szükséges biztonságos energiaellátásba fektessünk be, valódi, bátor lépéseket teszünk a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében, és átalakítjuk vállalatunkat egy alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaellátási jövő érdekében”.
Chris O’Shea, a Centrica vezérigazgatója azt mondta, hogy “egy erősebb vállalkozás felépítése” lehetővé tette számunkra, hogy “az iparág élére álljunk az ügyfelek védelmét és támogatását célzó intézkedésekben az emberemlékezet óta legnehezebb energiaválságban”.