Az Egyesült Királyság új közlekedési szabályai 2022. január 29-én léptek életbe. A módosításokat megelőzte egy széleskörű társadalmi egyeztetés (2020. július és októbere között), amelyre több, mint 20 ezer válasz érkezett, nemcsak az állampolgároktól, de cégektől és egyéb szervezetektől is. A megkérdezettek többsége az összes, most hatályba lépett szabállyal egyetért, ami széles társadalmi egyetértésre vall.
Figyelem! Nemcsak az autósoknak érdemes tovább olvasniuk! A változások egyaránt érintik a gyalogosokat, bicikliseket, lóval közlekedőket!
Az angol közlekedési szabályzat (vagyis a The Highway Code) összesen 50 ponton változott, de ha mindegyiket ismertetnénk, olyan hosszú cikket kapnánk, amit senki sem olvasna el, így jelen cikkben csak a 8 legfontosabbat emeljük ki.
Ha érdekel az összes változás, ITT olvashatsz róla bővebben, valamint feliratkozhatsz a közlekedési hatóság (azaz a Driver & Vehicle Standards Agency) hírlevelére ITT.
Nézzük, mit is jelentenek a módosítások és kiket érintenek!
1. A közlekedésben résztvevők hierarchiája
A közlekedési szabályzat bevezető része 3 új szabályt is tartalmaz, amelyek megváltoztatják a hierarchiát úgy, hogy azok kerülnek a tetejére, akik egy balesetben a legveszélyeztetettebbek. Ettől függetlenül azonban továbbra is mindenkitől felelőségteljes viselkedést várnak a hatóságok, amely azt is jelenti, hogy a közlekedésben résztvevők
- ismerik és helyesen alkalmazzák a közlekedési szabályokat,
- figyelnek a közlekedésben résztvevő többi szereplőre,
- és megértik azt, hogy mindenki, aki részt vesz a közlekedésben felelős másokért is, nemcsak magáért.
Erről a 3 új szabályról ITT olvashatsz részletesen.
2. Gyalogos közlekedés a csomópontoknál
A módosult jogszabály rögzíti, hogy
- ha a gyalogos épp átkel a kereszteződésen vagy átkelésre várakozik, a közlekedésben résztvevők mindegyike köteles elsőbbséget adni neki,
- ugyanígy elsőbbséget kell adni kanyarodás esetén is az úton átkelő gyalogosnak,
- az autóval, motorral, kerékpárral közlekedők szintén kötelesek elsőbbséget adni a zebrán átkelő gyalogosnak és a párhuzamos átkelőhelyen átkelő gyalogosnak, valamint a kerékpárosnak (párhuzamos átkelőhelynek azt a zebrát nevezik, amely a gyalogos rész mellett rendelkezik kerékpár sávval is).
A módosult szabályok eredeti verzióját ezeket a linkeken olvashatod: ITT (Rule 8), ITT (Rule 19), ITT (Rule 170), ITT (Rule 195) és ITT (Rule 206).
3. Megosztott területeken történő közlekedés (gyalogosokra, biciklisekre és lovasokra vonatkozó új szabályok)
Új szabályokat alkalmaz az angol KRESZ azokra a területekre, amelyeket egyaránt használnak gyalogosok, kerékpározók és lovasok. Az új szabályok értelmében a biciklisek, a lovasok és a ló által húzott járművel közlekedők kötelesek körültekintőek lenni és vigyázni a gyalogosok biztonságára. Ugyanakkor a gyalogosoktól is elvárt, hogy úgy közlekedjenek, hogy közben ne akadályozzanak vagy veszélyeztessenek másokat.
Mindezeken túl a kerékpárosok kötelesek úgy közlekedni, hogy
- ne haladjanak közel a gyalogosokhoz, lovasokhoz, ló által húzott járművel közlekedőkhöz, különösen akkor, ha a fentiek háta mögül érkeznek,
- ne haladjanak nagy sebességgel a gyalogosokhoz, lovasokhoz, ló által húzott járművel közlekedőkhöz közel, különösen akkor, ha a hátuk mögül érkeznek,
- lassítanak, ha ez szükséges és jelezzék a gyalogosoknak, hogy közelednek (például csengővel),
- eközben ne felejtsék el, hogy a gyalogos lehet süket, vak vagy gyengén látó,
- ha a ló mellett haladnak el, azt soha ne a ló baloldalán tegyék.
A szabályokat angolul ITT (Rule H1), ITT (Rule 13), ITT (Rule 62) és ITT (Rule 63) tudod elolvasni.
4. Kerékpárosok helye a közlekedésben
Az új szabályok értelmében
- a kerékpárosok közlekedhetnek a sáv közepén alacsony forgalmú úton, lassan haladó forgalomban, közlekedési csomópontokban vagy útszűkületeknél,
- forgalmas útszakaszokon a járdaszegélytől fél méteres (több mint 1,5 láb) távolságot kell hagyniuk (és nagyobb távolságot csak akkor, ha az biztonságos).
Csoportos kerékpárosoknak fokozott figyelemmel kell lenniük a közlekedésben résztvevő egyéb szereplőkre, továbbá ezentúl haladhatnak egymás mellett ketten is, különösen akkor ha ez a biztonságosabb megoldás nagyobb létszámú csoport vagy gyermek, esetleg kevésbé tapasztalt kerékpáros kísérése esetén.
A biciklisek kötelesek nagyobb figyelmet fordítani a mögöttük haladó autósokra és hagyniuk kell őket előzni, amennyiben az adott helyzetben ez biztonságos.
Mindezeken felül a kerékpárosoknak nagyobb figyelemmel kell elhaladni a parkoló autók mellett és ügyelniük kell arra, hogy elegendő helyet hagyjanak egy esetleges ajtónyitás esetén (ez egy autó ajtónyi szélesség vagy 1 méter, ezáltal elkerülhető, hogy ajtónyitáskor a biciklisek balesetet szenvedjenek.
Külön szabály figyelmezteti a bicikliseket, hogy a gyalogosokra ügyeljenek, ezzel is csökkentve a balesethez vezető helyzeteket.
Ebben a pontban részletezett szabályokról ITT (Rule 67) és ITT (Rule 213) érhetsz el több információt.
5. Módosultak az előzés szabályai
Szükség esetén átlépheted a záróvonalat (double-white line) és megelőzheted a biciklist vagy lovast, ha azok sebessége 10 mph vagy kevesebb (Rule 129).
Változtak az autósokra és motorosokra vonatkozó biztonságos oldaltávolság és sebesség szabályok, ideértve
- azt a szabályt, amelynek értelmében előzés esetén minimum 1,5 méter (5 láb) oldaltávolságot kell hagyni a 30 mph sebességnél gyorsabban közlekedő biciklistől és ettől nagyobb oldaltávolságot kell hagyni magasabb sebességű előzés esetén,
- valamint azt a szabályt, amely alapján előzés esetén minimum 2 méter (6,5 láb) oldaltávolságot kell hagyni, ha a lovas vagy ló által vontatott jármű sebessége 10 mph alatt van,
- továbbá azt a szabályt, amely kimondja, hogy minimum 2 méter (6,5 láb) oldaltávolságot kell hagyni és alacsony sebességgel kell előzni gyalogost az utakon (például abban az esetben, ha nincs járda).
Mindezeken túl ha nem biztonságos az előzés vagy a fenti távolságok nem felmérhetők, akkor tilos előzni, ehelyett az előttünk haladó mögött várakozzunk a megfelelő körülményekre.
Így biciklizz lassú vagy álló forgalom mellett
Az új szabályok lehetővé teszik, hogy a biciklisek akár jobbról, akár balról az álló vagy lassú forgalom mellett elhaladjanak. Ebben az esetben a kerékpárosoknak fokozottan körültekintően kell eljárniuk, hiszen az autósok nagy eséllyel nem számítanak az érkezésükre. Különösen fontos ez a közlekedési csomópontok megközelítésekor és akkor amikor a biciklis teherautó vagy egyéb, nagyméretű jármű mellett akar elhaladni.
Az említett szabályokat ITT (Rule 67), ITT (Rule 76), ITT (Rule 163), ITT (Rule 212) és ITT (Rule 215) tudod elolvasni angolul.
6. Biciklizés közlekedési csomópontokban
A közlekedési szabályzat kimondja, hogy ha a biciklis mellékútra kanyarodik le vagy mellékútról kanyarodik ki, akkor elsőbbséget kell adnia az átkelő vagy átkelésre váró gyalogosoknak.
A módosítások között van egy új útmutatás a közlekedési csomópontokban létesített, új kerékpáros eszközök kapcsán. Néhány közlekedési csomópontban már van kis méretű biciklis közlekedési lámpa, amely éppen kerékpáros szemmagasságban van. A lámpa segítségével a közlekedésben résztvevő, többi szereplőtől vagy elkülönülve vagy őket megelőzve haladhatnak, így a biciklizés közlekedés könnyebb és biztonságosabb, ezért mindenképpen bíztatják a bicikliseket ezek használatára.
Van új szabály azokra a közlekedési csomópontokra is, amelyek nem rendelkeznek a fent említett biciklis közlekedési lámpával. A közlekedési jogszabály azt javasolja, hogy ahol nincs külön biciklis közlekedési lámpa, ott a kerékpárosok úgy közlekedjenek, mintha járművet vezetnének. Ez azt jelenti, hogy az általuk választott sáv közepén haladjanak, legyenek annyira láthatóak, amennyire ez lehetséges és próbálják elkerülni azt, hogy megelőzzék őket, ha az amúgy veszélyes lenne.
Biciklisek jobbra kanyarodása
A közlekedési jogszabály előírja, hogy hogyan kell jobbra fordulni azokban a közlekedési csomópontokban, ahol a táblák és útburkolati felfestések a két lépéses jobbra fordulást rendelik alkalmazni. Első lépésben a lámpa zöldre váltásakor menj egyenesen a bicikli jelzéssel ellátott területre és a nyíllal jelzett út felé fordulj majd állj meg és várj. A második lépésben, amikor a csomópont túlsó végén lévő lámpa zöldre vált, fejezd be a kanyarodást.
Egyenesen haladó biciklisek elsőbbsége a közlekedési csomópontokban
Az angol KRESZ azt is rögzíti, hogy az egyenesen haladó kerékpárosoknak elsőbbséget kell adni a kereszteződésben. Ez azt jelenti, hogy a mellékútról kanyarodó vagy a mellékútra kanyarodó forgalommal szemben a biciklisnek van elsőbbsége, kivéve ha a táblák vagy útburkolati felfestések ezt másként jelzik.
Külön figyelmezteti a jogszabály a kerékpárosokat, hogy figyeljenek az autósokra, amikor keresztezik az útjukat, mert előfordulhat, hogy az autósok nem tudják őket időben észlelni.
A fenti szabályokról itt olvashatsz bővebben: Rule H2, Rule H3, Rule 73, Rule 74, Rule 75, Rule 76, Rule 167, Rule 170, Rule 211.
7. A körforgalomban alkalmazandó szabályok a bicikliseknek, lovasoknak és ló által vontatott járműveknek
A szabálymódosítás értelmében a bicikliseknek elsőbbsége van a körforgalomban, azaz az autósoknak és a motorosoknak elsőbbséget kell adniuk számukra. Ez azt jelenti, hogy tilos megelőzni a kerékpárost a sávjában, ezen felül a jogszabály megengedi a bicikliseknek, hogy átmenjenek az autósok és motorosok sávjába a körforgalomban.
A jogszabály továbbá megengedi, hogy a biciklis, a lovas és a ló által vontatott járművek maradjanak a körforgalom bal oldali sávjában, ha tovább akarnak menni a körforgalomban vagy a körforgalom körül. Emiatt az autósokat megkülönböztetett figyelemre szólítja fel a törvény, amikor a körforgalomba kanyarodnak. Ekkor ugyanis meg kell győződniük arról, hogy nem keresztezik a bal oldali sávban olyan biciklis, lovas és ló által vontatott jármű útját, amely épp a körforgalomban közlekedik.
Ezekről a szabályokról ITT (Rule 79), ITT (Rule 167) és ITT (Rule 186) informálódhatsz.
8. Parkolás, töltés és az autóból történő kiszállás új módja
A közlekedési szabályzat új technikát javasol az autóból történő kiszállásra: ahol az autós vagy az utasa meg tudja tenni, ott mindenképpen érdemes az ajtót az ellenkező oldali kezünkkel kinyitni (azaz ha a bal kezünkkel nyitnánk ki az ajtót, akkor ezentúl tegyük ezt a jobb kezünkkel és fordítva). Ezzel a módszerrel a fejünk automatikusan a vállunk felé fordul és könnyen hátra tudunk nézni, így elkerülhető, hogy a kinyíló kocsiajtó az elhaladó biciklisnek, motorosnak vagy gyalogosnak balesetet okozzon.
Így használd az elektromos autók töltőpontját
Az angol KRESZ először fogalmaz meg szabályt az elektromos autók töltésére vonatkozóan, nézzük melyek ezek:
- parkolj olyan közel a töltőhöz, amennyire csak tudsz, ezzel elkerülve, hogy a gyalogosok elessenek a töltő kábelben,
- ha teheted, tegyél ki figyelmeztető jelzést,
- a töltő kábelt mindig helyezd vissza, ezzel minimalizálva annak az esélyét, hogy azzal másokat akadályozol a közlekedésben.
Erről a szabályról ITT (Rule 239) olvashatsz bővebben.
A közlekedési szabályok pontos ismerete mindannyiunk érdeke, ezért a jelölt linkeken, Facebookon (The Official Highway Code) vagy The Highway Code IOS applikációban érdemes tájékozódni! Balesetmentes közlekedést kívánunk!
Bikki Laura