A “kiber mutogatós bácsik” (nénik) ideje lejárt. Angliában hamarosan két év börtönre számíthat az, aki kéretlenül szexuális tartalmú képet küld a szociális médiákon, társkereső appokon, és adatmegosztókon, mint Bluetooth vagy Airdrop.
Az új törvény értelmében ez a tevékenység ugyanolyan elbírálás alá esik majd, mint a szeméremsértés.
Egy 2020-as kutatás szerint a 12 és 18 év közötti lányok 76%-a kapott már kéretlen meztelen fotót fiúktól és férfiaktól, míg egy 2018-as eredmény szerint a 18 – 34 éves nők közel fele szembesült ezzel a helyzettel.
A gyakorlatot betiltó törvény a kormány online biztonságról szóló törvényjavaslatának részét képezi, széles körű reformok közepette, amelyek célja az emberek biztonságának megőrzése az interneten.
Ha valakinek az AirDrop beállításai „mindenki” értékre vannak állítva, az azt jelenti, hogy valaki a névjegylistáján kívül névtelenül kérheti, hogy küldjön neki fájlt – és a küldő személyazonossága névtelen maradhat.
Egy szexuális fénykép előnézete néha megjelenhet az eszközön – ami azt jelenti, hogy az áldozatok kénytelenek látni, még akkor is, ha az átvitelt elutasítják.
A törvényjavaslat nagyobb jogi felelősséget ró a közösségi média platformokra, keresőmotorokra és más webhelyekre a szolgáltatásaikon megjelenő illegális és káros tartalom elleni küzdelemben.
Ez magában foglalja a sértő e-mailek, közösségi média bejegyzések és WhatsApp üzenetek küldését, valamint a „halmozott” zaklatást.
Dominic Raab miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy a nők és a lányok védelme a legfontosabb prioritása.
„Ezért tartjuk hosszabb ideig rács mögött a szexuális és erőszakos elkövetőket, így több idejük van a családon belüli erőszak áldozatainak jelenteni a támadásokat, és a támogató szolgáltatások finanszírozását évi 185 millió fontra növeljük” – mondta.
„A számítógépes flashing konkrét bûncselekményté tétele a legújabb lépés – világos üzenetet küldünk az elkövetõknek, hogy börtönbüntetésre számíthatnak.”
Nadine Dorries digitális államtitkár hozzátette: „A technológia képes összehozni az embereket, és jobbá tenni az életünket, de lehetővé teheti a bántalmazni, ártani és zaklatni vágyók szörnyű viselkedését is.
„A közelgő online biztonságról szóló törvényjavaslat arra fogja kényszeríteni a technológiai vállalatokat, hogy ne lehessen felhasználni platformjaikat aljas kiberbűnözés elkövetésére. A teljes súlyt azokra a személyekre helyezzük, akik elkövetik ezt a szörnyű viselkedést.