Az üzemanyagtól és a villanyáramtól kezdve a tejig és a tojásig mindannyian észrevettük, hogy a körülöttünk lévő dolgok ára emelkedik.
Ha pedig háziállat-tulajdonos vagy, nehéz lehet úgy spórolni, hogy közben az ellátás színvonala is megmaradjon.
A Dogs Trust szerint 2014 óta “a legmagasabb szintre emelkedett” azoknak a gazdiknak a száma, akik a kutyájukról való lemondásról beszélnek velük.
Júliusban 4370 megkeresés érkezett hozzájuk, és ez a tendencia szerintük minden hónapban emelkedik, és 2021 elejéhez képest megduplázódott.
A gazdasági válság oda vezethet és fog is vezetni, hogy az embereknek le kell mondaniuk a kutyájukról, mert egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy gondoskodjanak róluk” – mondja Owen Sharp, a Dogs Trust vezérigazgatója.
Elmondása szerint a jótékonysági szervezet idén több mint 15 000 átadási hívást fogadott, és olyan családokkal beszélnek, akik “anyagi helyzetük miatt lehetetlen döntésekre kényszerülnek”.
Hogyan lehet tehát úgy gondoskodni háziállatunkról, hogy mégis pénzt takarítsunk meg? A Radio 1 Newsbeat beszélgetett néhány szakértővel, akik elárulták nekünk a legjobb tippjeiket.
Élelmiszerek
Az RSPCA állatvédő szervezet szerint 4000 állattartó 78%-a úgy érezte, hogy a megélhetési válság hatással lesz az állataira, 19%-uk pedig azt mondta, hogy nagyon aggódik amiatt, hogy nem tudja majd megfizetni a háziállatai élelmezését.
Shauna Spooner, a PDSA állatorvosi jótékonysági szervezet állatorvosi ápolója szerint a nagyobb mennyiségben történő élelemvásárlás “általában költséghatékonyabb”.
“Egy nagyobb zacskó minden nap megtakarít néhány fillért, de ez mind összeadódik”.
Steve Craddock, a Battersea Dogs and Cats Home munkatársa szerint érdemes olcsóbb márkákat is keresni, vagy ha kreatívnak érzi magát, otthon is készíthet háziállat-csemegéket.
“Elég sok recept létezik. Tehát olyan dolgok, amelyekhez jeget, esetleg néhány gyümölcsszeletet használunk, de győződjünk meg róla, hogy a háziállatunknak megfelelően készült”.
Elgondolkodhatna azon, hogy a pénzmegtakarítás érdekében emberi táplálékkal etesse őket? Dr. Samantha Gaines, az RSPCA munkatársa azonban azt mondja, hogy ezt ne tegye.
“Azt tanácsoljuk, hogy ne etessük a háziállatokat emberi ételekkel, mivel a háziállatoknak nagyon speciális igényeik vannak”.
A háziállatok számára nincs NHS, ezért érdemes megfontolni a kisállat-biztosítást – mondja Shauna nővér.
“Kicsit ellentmondásosnak tűnhet, különösen, ha a háziállat még nem biztosított, mivel ez havi költséget jelent.”
De szerinte olcsóbb lesz, mint a “drága állatorvosi számla”, amit vészhelyzet esetén kapna.
És a betegségek megelőzése is kulcsfontosságú.
“Ez tehát a védőoltások, a bolha- és féreghajtás, az ivartalanítás is, mert ez megelőzi a későbbi egészségügyi problémákat” – mondja Shauna.
Dr. Samantha szerint az online gyógyszerrendelés olcsóbb lehet.
“Bizonyos helyzetekben az állatorvos írhat receptet, ezért egy kis díjat számítanak fel” – mondja.
“Amit azonban arra biztatnánk az embereket, hogy ne próbáljanak meg rövidebb utakat keresni, amikor a gyógyszerekről van szó.”
Csináld magad
Ahelyett, hogy arra hagyatkozna, hogy mindent újonnan vásároljon, megcsinálhatja maga is.
“Rengeteg interaktív etető és játék van, amit megvásárolhatunk, de valójában ezeket a dolgokat magunk is elkészíthetjük” – mondja Shauna.
Steve szerint lehet használt árut is beszerezni, de fontos, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy biztonságos.
“Győződjünk meg róla, hogy még használható, és hogy nem sérült meg, és ezért nem vált veszélyessé.”
“Azt is mindig javasoljuk, hogy minden tárgyat megfelelően fertőtlenítsenek, hogy megelőzzék a fertőzés átterjedését egyik háziállatról a másikra.”
Dr. Samantha szerint az interneten találhatók olyan források, amelyek megmutatják, mit készíthetünk otthon.
“És mindenképpen érdemes körülnézni például a jótékonysági boltokban is, amelyekbe néha adományként érkeznek kisállat-áruk.”
Kisállat megőrzés
El kell menned dolgozni, hogy pénzt keress, de nincs, aki vigyázzon a háziállatodra – ez egy dilemma.
“A fizetés alternatívája lehet az, ha egy megbízható barátot vagy családtagot kérünk meg, hogy vigyázzon rá” – mondja Dr. Samantha.
“Győződjön meg róla, hogy a legjobb árat kapja egy kutyaóvodáért, és ne egy személyre szabott kutyasétáltatót, mert ez lehet, hogy megfizethetőbb” – teszi hozzá Shauna.
Míg Steve azt mondja, hogy “fontolja meg a szomszédokat, akik esetleg képesek lennének segíteni, vagy más kutyatulajdonosokat a környéken, ahol esetleg csoportot tudnának alkotni maguk között”.