Mivel az áremelkedések megviselik a költségvetést, sokan lefaragnak a heti élelmiszervásárlásból.
Amellett, hogy kevesebbet vásárolnak, keresik a módját annak is, hogy hogyan tudnák a pénzüket jobban felhasználni, és hogyan hozhatnák ki a legtöbbet abból, amijük van. A BBC pénzügyekkel foglalkozó bloggereket kérdezett meg kipróbált és bevált tippjeikről.
1.Tartsd számon, hogy mid van!
Rosie azt javasolja, hogy minden bevásárlás előtt nézd át alaposan a szekrényeidet. “Mindannyian tudjuk, hogy mennyit ér a lista készítése, de ha azt gyarapítod, ami már van a szekrényedben, akkor olyan dolgokra fogsz pénzt költeni, amikre nincs szükséged” – mondja.
“Nincs értelme több üveg tésztaszószt venni, ha már öt van belőle a szekrényben”.
Egy jegyzetfüzetben listát vezet arról, hogy mi van a szekrényeiben, így mindig tudja, mi van már meg, amikor vásárolni megy. Azt mondja, ez segített abban, hogy a heti élelmiszerbevásárlását saját maga, férje és egyéves kisfia számára 40 font körüli összegre csökkentse.
2.Először a leárazott áruk részlege felé vedd az irányt!
Lynn azt javasolja, hogy változtassunk azon, hogyan vásárolunk, amikor bemegyünk egy boltba, és egyenesen a leárazott áruk részlege felé vegyük az irányt. “Ha ott kiszúrsz valamit, ami szerepel a listádon, azt kipipálhatod, és máris spóroltál egy kis pénzt” – mondja.
Azt javasolja, hogy ezután egyenesen a fagyasztott élelmiszerek, majd a konzerv- és zöldségkonzervek részlegére menj.
“A fagyasztott húsok, halak és zöldségek szinte mindig olcsóbbak, mint a frissek” – mondja. “Ha onnan szerzed be, amire szükséged van, mielőtt továbbmégy a friss termékek folyosójára, valószínűleg jelentős megtakarítást érhetsz el.”
3.Használd ki jobban a fagyasztódat!
A Wrap nevű fenntarthatósági jótékonysági szervezet szerint egy átlagos háztartás évente körülbelül 700 fontot pazarol el az élelmiszerek kidobásával. Lynn azt mondja, hogy a fagyasztó jobb kihasználása segített neki drasztikusan csökkenteni a pazarlást.
“Ha a dolgok közelednek a fogyaszthatósági idejükhöz, mindig próbáld meg lefagyasztani őket” – mondja. “A szupermarketekben olcsóbban is meg lehet vásárolni a szavatossági időhöz közeledő dolgokat. Az olyan dolgokat, mint a tej és a sajt, sőt a gyümölcsök és a zöldségek is mind lefagyaszthatók, és megőrizhetők addig, amíg szükség van rájuk”.
A fagyasztás alapjairól bővebben az Élelmiszer Szabványügyi Hivatal honlapján olvashatsz.
Kate Hall, a The Full Freezer weboldal üzemeltetője inkább szüneteltető gombként használja a fagyasztót, mint hosszú távú tárolási megoldásként. Azt mondja, hogy bár szinte minden élelmiszer lefagyasztható, meg kell változtatni a felhasználás módját.
“Nem olvaszthatsz ki egy banánt vagy salátát, és nem várhatod el, hogy ugyanolyan legyen, mint amikor a fagyasztóba került” – magyarázza. “De ha elgondolkodsz azon, hogyan használhatnád fel pudingban, levesben vagy raguban, akkor rengeteg pénzt spórolhatsz meg.”
4.Értsd meg a csomagolást
Rosie szerint sok mindent, amit a szupermarketben vásárolunk, az ő kényelmükre csomagolják, nem pedig a mi kényelmünkre. “Hányszor vettél már egy tálca gombát fóliába csomagolva, csak azért, hogy aztán a csomagolásukban menjen tönkre? Azért vannak így becsomagolva, hogy könnyebb legyen szállítani őket” – magyarázza.
A saját gombáit papírzacskóba teszi, amikor hazaviszi őket, de azt mondja, hogy már akkor is tovább tartanak ha csak a műanyag csomagolást leveszi róluk.
Helen White, a Love Food Hate Waste kampányt működtető Wrap munkatársa szerint vannak apró dolgok, amelyekkel meghosszabbíthatjuk az élelmiszerek, különösen a friss zöldségek és saláták – az Egyesült Királyságban a legtöbbet pazarolt élelmiszercsoport – eltarthatóságát.
“Ha csak egy darab konyhai papírtörlőt teszünk egy nyitott salátás zacskóba, hogy felszívja a nedvességet, az is segít, hogy tovább tartson” – mondja.
A gyümölcsök hűtőben tartása is segít hogy hosszabb ideig eltarthatóak legyenek, de azt javasolja, hogy ellenőrizzük, hogy a hőmérsékletet 5 °C alá állítsuk. “Úgy gondoljuk, hogy az Egyesült Királyságban több millió hűtőszekrény legalább két fokkal túl meleg” – mondja. Ez rossz hír a tejnek és más, hűtőben tárolt élelmiszereknek, amelyek [gyorsabban] megromolhatnak, ha nem a megfelelő hőmérsékleten tárolják őket.”
5.Vedd igénybe a szakértők segítségét
Rosie igyekszik sokat használni a helyi, kisebb kiskereskedőket, hogy kihasználhassa a sokéves tapasztalatukat.
“A hentesek nagyszerű niformációforrást jelentenek, és ők olyanok, akikkel nem kell félnünk beszélni a spórolásról” – mondja. “Ha bemegyünk a helyi henteshez, és elmondjuk, hogy csak 8 fontunk van a heti húsra, ők meg tudják mondani, hogyan lehet a legolcsóbb darabok megvásárlásával kihasználni ezt a pénzt.
“Ők a legjobb tanácsadók arra vonatkozóan, hogyan főzzük meg a húsokat, és hogyan tudjuk a legjobban felhasználni őket.”
Íme néhány, a BBC olvasók tippjei közül:
A feleségem és én leülünk az iPadjeinkkel: egyikünk az Asda másikunk a Tesco oldalán, és pontosan ugyanazokat a dolgokat tesszük be a heti vásárláshozhoz. Aztán a végén megnézzük a teljes költséget a kiszállítással együtt, és amelyik a legolcsóbb, az “nyeri” a rendelésünket. Úgy érezzük, hogy ha írunk egy listát a szükséges dolgokról, majd online szerezzük be őket, akkor megspóroljuk a boltba járást, ahol a végén mindig olyan dolgokat dobnánk be a kosárba, amelyekre nincs szükségünk. Russell, Portstewart, Észak-Írország
Nagyon ajánlom, hogy legyen egy heti menü, hogy tudd, mit fogsz főzni/készíteni az étkezéseidhez minden héten. Én ezt a hűtőnkre teszem ki, és az ötfős családunk mindig tudja, mire számíthat. Ez nem csak pénzt takarít meg, de kiküszöböli a “mi lesz a vacsora” stresszét is. Pontosan tudom, hogy mit kell beszereznem, és tartom magam a költségvetésemhez, mert tervvel megyek a szupermarketbe, ráadásul a bevásárlás előtt ellenőrzöm a hűtőszekrényt/szekrényt. Michelle Lutchman, Surrey
A tipp nem az élelmiszerekre, hanem a tisztítószerekre vonatkozik. A mosó- és tisztítószereken sok pénzt lehet megtakarítani. Ezek tele vannak trükkökkel, hogy további dolgokat vegyünk. Például nem kell külön mosópor a színeseknek. A kifakulást nagyrészt az okozza, hogy kitesszük őket a napfényre, nem pedig a mosóporban lévő fehérítők. Helen Borodzicz, Lytham, St Annes