Az Egyesült Királyságban kedden minden idők legmelegebb napját regisztrálták, ami óriási fennakadásokat okozott a közlekedésben, és a mentőszolgálatok országszerte jelentős incidenseket jelentettek.
Mi az az öt dolog, ami kiderült számunkra ebből?
1. Ez nem olyan, mint 1976-ban
A közösségi médiában sok olyan hozzászólás jelent meg, amelyben a mostani forróságot 1976 nyarához hasonlították, de a Met Office a Big Green Money Show-nak elmondta, hogy a korábbi hőhullámok hőmérsékletei átlagosan jóval alacsonyabbak voltak, mint az e heti rekordhőmérséklet.
Aidan McGivern meteorológus szerint “sokan 1976-hoz hasonlítják a mostani helyzetet, és az egy rendkívüli nyár volt… de 1976-ban a csúcshőmérséklet 35,9 Celsius-fok volt. Ezt hétfőn jócskán túlléptük, és több mint négy fokkal magasabb hőmérsékletet mértünk”.
Kedden délután a Lincolnshire-i Coningsbyben 40,3 Celsius-fokos rekordhőmérsékletet mértek.
2. Még mindig olyan házakat építünk, amelyek nem bírják ezt az időjárást
A szakértők felszólítják a kormányt, hogy tegyen többet az otthonaink éghajlatváltozáshoz való igazítása érdekében, esetleg kövesse az olyan országok példáját, mint Spanyolország és Olaszország, ahol rutinszerűen redőnyöket és sötétítőket szerelnek minden ablakra, hogy napközben ne engedjék be a nap melegét.
Julie Hirigoyen, a Green Building Council vezérigazgatója szerint: “Angliában az otthonok mintegy 20%-a már most is túlmelegszik, még viszonylag hűvös nyáron is”, és ebbe beletartoznak a legújabb építésű otthonok is.
Az Egyesült Királyság Éghajlatváltozási Bizottsága szerint 2017 óta 570 000 olyan otthon épült, amely már most sem bírja a jelenlegi magas hőmérsékletet. Mivel az éghajlatváltozás más időjárási eseményekkel is járhat, mint például a tavalyi londoni árvíz, figyelmeztetnek minket, hogy otthonainkat is úgy kell átalakítani, hogy felkészüljünk ezekre.
3. A világ villamosenergiájának 10%-át arra használják, hogy hűtsenek minket.
Néhányunk számára az elmúlt két nap hőségének átvészelésére a légkondicionálás volt a válasz, de mit jelent a klímaberendezések nagyobb mértékű használata az éghajlatváltozás szempontjából?
Más országokkal, például az Egyesült Államokkal és Japánnal összehasonlítva az Egyesült Királyságban viszonylag alacsony azoknak az otthonoknak és épületeknek az aránya, amelyekben légkondicionáló berendezés van beszerelve, de ez az arány várhatóan drámaian növekedni fog az elkövetkező évtizedekben.
Leslie Hook, a Financial Times környezetvédelmi és tiszta energiával foglalkozó tudósítója elmondta: “Az Egyesült Királyság villamosenergia-hálózata arra számít, hogy nagymértékben megnő a légkondicionáló berendezések iránti kereslet… Londonban például 2035-re az előrejelzések szerint a lakások mintegy 20%-ában lesz légkondicionáló berendezés, 2075-re pedig a londoni lakások mintegy felében lehet légkondicionáló berendezés”.
A Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint a légkondicionálás és hűtés energiaigénye 2050-re megháromszorozódik, a jelenlegi 10%-ról, ami a világ teljes villamos energiafelhasználásának 10%-át teszi ki.
4. A tehenek kevesebb tejet termelnek, ha meleg van
Az Egyesült Királyság farmjainak a hőhullám idején extra intézkedéseket kellett hozniuk állataik gondozása érdekében, és úgy gondolják, hogy a forró időjárás hatással lehet az általuk előállított termékekre is.
Richard Clothier, a Wyke Farms ügyvezető igazgatója elmondta: “Azt látjuk, hogy a tej mennyisége egyik napról a másikra csökken, amikor meleg van, így hirtelen kevesebb tej áll rendelkezésre, ami nagy hatással van a piacra. A hosszú távú hatás még szörnyűbb lehet. Lehetséges, hogy a tej az ősz folyamán hiányozni fog a boltokban”.
Clothier úr azt is elmondta, hogy nem csak a tej lehet érintett: “Az olyan napokon, mint a mai, semmi sem nő, a fű elhamvad. Lehetséges, hogy ezen a héten az egész évi élelmiszertermelés 5%-át elveszíthetjük.”
5. Még a fagylaltos kocsiknak is túl meleg van
A tejtermékeknél maradva azt gondolhatnánk, hogy ez a fajta időjárás tökéletes alkalom lenne a fagylaltkocsik számára, hogy kimozduljanak.
Ilyen hőmérsékleten azonban nem csak az a baj, hogy a furgonok elég kényelmetlen helyek a munkához, de a fagylalt készítésében részt vevő összes gép és hűtőberendezés is nagyobb veszélynek van kitéve a meghibásodás szempontjából.
Egy fagylaltkocsis, akit arról kérdeztek, hogy lehet-e valaha is túl meleg a fagylaltárusításhoz, a Big Green Money Show-nak azt mondta: “Határozottan”.