A londoni kezdőfizetések az eddigi leggyorsabb ütemben emelkednek, jelezve, hogy a főváros gazdasága újra felpörög.
A munkaadók hatalmas kereslete és a szakképzett munkaerő súlyos hiánya miatt a bérek a csütörtökön közzétett havi felmérés 24 éves történetének leggyorsabb ütemével emelkedtek januárban.
A munkaadók határozottan a toborzási módban vannak, mióta tavaly tavasszal véget ért az utolsó zárlat, és a legtöbb korlátozást nyáron feloldották.
Azonban attól tartanak, hogy a Brexit által előidézett szakképzett munkaerő hiánya és a „nagy felmondásnak” nevezett jelenség, amikor az emberek újraértékelték életüket, visszafoghatja London fellendülését.
A felmérés szerint a londoni munkaadók 59 százaléka úgy találta, hogy a kezdő fizetések emelkedtek a hónap során, míg 41 százalékuk nem látott változást. Ez a legmagasabb érték az indexre vonatkozóan 1997 októberi összeállítása óta.
A városi ügyvédek a legújabb szakma, ahol a kezdő fizetések minden idők csúcsára emelkedtek, az újonnan képzett ügyvédek fizetése pedig akár 50 százalékkal, akár 150 000 fontra is emelkedhet.
A felmérés szerint különösen nehéznek bizonyul betölteni a következő állásokat: szakácsok, könyvelők, biztonsági őrök, szoftvermérnökök, ápolónők, szociális munkások és bolti eladók.
Az Egyesült Királyságban rekordszámú, 1 247 000 üres állás volt a decemberig tartó három hónapban, ami 462 000-rel több a járvány előtti szinthez képest a Nemzeti Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint, de a probléma a fővárosban a legégetőbb.
Anna Purchas, a KPMG UK tanácsadó cég londoni iroda vezető partnere, amely a REC toborzó szervezettel közösen publikálja a felmérést, elmondta: „Mivel a főváros lábadozni látszik, a súlyos jelölthiány soha nem látott szintre emelte a kezdő fizetéseket Londonban. Ez a többi növekvő költségkihívással együtt nyomást gyakorol a fővárosi vállalkozások jövedelmezőségére, és veszélyezteti növekedési képességüket.
„Londonban óriási a verseny a tehetségekért, és ezeknek a készségeknek a helyi beszerzése nagy kihívás. Míg szakképzettségi hiányunk kezelése az iskolákban, főiskolákon és egyetemeken tanuló fiataljainkkal kezdődik – ügyelve arra, hogy a munkaadók által keresett szakképzettséggel rendelkezzenek –, továbbra is óriási feladat marad a fővárosi munkanélküliek és a megváltozott szerepkörben dolgozók átképzése. az automatizálás miatt, vagy a környezetvédelmi kötelezettségeink teljesítéséhez szükséges új készségek miatt.”
Neil Carberry, a REC vezérigazgatója a következőket mondta: „A munkaerőpiac 2022 elején még mindig erőteljesen növekszik. A munkaerő-toborzók keményen dolgoznak azon, hogy az embereket munkába állítsák, mivel a munkaadók iránti kereslet folyamatosan növekszik.
„Mivel még mindig éles a verseny az alkalmazottakért, a vállalatoknak emelniük kell az újonnan indulók fizetését, hogy a legjobb embereket vonzzák. A megélhetési költségek válsága pedig azt jelenti, hogy nagyobb nyomás nehezedik az álláskeresőkre, akik fizetésemelést szeretnének. De nem a fizetés az egyetlen fontos tényező – a vállalatoknak át kell gondolniuk a jelölteknek nyújtott ajánlatuk minden szempontját, hogy biztosítsák a szükséges munkaerőt. Ez fontos lesz, mivel a cégek kiadásait az infláció is nyomás alatt tartja.
„A kormány feladata az infláció kezelése, de az is, hogy ne gátolják a befektetéseket – ez az, ami a gazdaság növekedéséhez vezet ebben az évben. Ez nem a megfelelő idő az NI a legnagyobb iparűzési adó emelésére.
„A politikusoknak azonban hosszabb távú munkaerő-tervezésben is gondolkodniuk kell, ügyelve arra, hogy rendelkezzünk az országnak a jövőben szükséges készségeivel. Ez a köz- és a magánszektor közötti együttműködési erőfeszítést igényel, és a munkaerő-toborzási ágazat készen áll a segítségére.”