Rishi Sunak megfogadta, hogy ha ő lesz a következő miniszterelnök, akkor lecsap az olyan egyetemi diplomákra, amelyek nem javítják a diákok “kereseti lehetőségeit”.
Miután a Winchester College magántanulója volt, és az Oxfordi Egyetemen szerzett diplomát politikából, filozófiából és közgazdaságtanból (PPE), a toryk vezetői tisztségére pályázó politikusnak nagy tervei vannak a felsőoktatással és a továbbképzéssel.
A volt kancellár az ápolói és más, “magas társadalmi értékű” képzések kivételével a lemorzsolódási arányok, a diplomás állások száma és a fizetési küszöbértékek alapján értékelné ezeket.
Bár példákat nem mondott, a legfrissebb adatok szerint a nyelvek, nyelvészet és klasszika szakokon végzett hallgatók azok, akik a legkevésbé foglalkoztatható diplomával rendelkeznek.
Sunak úr azt mondta: “A jó oktatás áll a legközelebb ahhoz, hogy az emberek életét jobbá tegyük.” A jó oktatás a legközelebb áll a csodafegyverhez.
Ha megelőzi Liz Truss-t a 10. számú elnöki székben, a politikus megígérte, hogy létrehozza a műszaki főiskolák Russell-csoportját.
Vezetése alatt egy új brit érettségi rendszert is létrehoznának, amely megkövetelné a diákoktól, hogy 18 éves korukig folytassák az olyan alapvető tantárgyak tanulását, mint a matematika és az angol nyelv.
Sunak úr ígéretet tett arra, hogy javítja a tanárok szakmai fejlődését, és két évig “elszámoltathatósági szabadságot” ad az iskoláknak, miután átvettek egy rosszul teljesítő iskolákat.
A mesterséges intelligencia és a digitális technológia tantermi alkalmazásának kiterjesztésén, valamint a tanárok munkaterhelésének csökkentésén is dolgozna.
Mindezek a változtatások “jelentős lépést jelentenének a szakképzés és az akadémiai oktatás közötti egyenlőség felé” – áll a kampányában.
Ezek a javaslatok szigorúbb megközelítést alkalmaznak az egyetemi diplomákkal szemben, amelyek adóssággal terhelik a diákokat, anélkül, hogy javítanák a kereseti lehetőségeiket” – mondta Sunak úr.
Emellett bátor, gyakorlati lépéseket fogok tenni az elmúlt évtized sikeres konzervatív oktatási reformjaira építve, a technológia hasznosításával és a tanítás minőségének javításával az alulteljesítő területeken.
“Minden gyermek világszínvonalú oktatást érdemel, és ha miniszterelnök leszek, az első naptól kezdve küldetésemnek fogom tekinteni, hogy ezt biztosítsam.
Sunak úr kampányában – nyilvánvalóan a jobboldal megszólítására tett kísérletként – azt mondta, hogy felgyorsítaná a felsőoktatási (szólásszabadságról szóló) törvényjavaslatot is, amely jelenleg a Lordok Házában van.
A kormány azzal érvelt, hogy a törvényjavaslatra azért van szükség, hogy az egyetemeken tapasztalható növekvő intolerancia ellen fellépjenek.
Ellenzői szerint azonban a törvény olyan problémát akar kezelni, amely nem is létezik, és a gyűlöletbeszéd védelmét szolgálhatja.