Rishi Sunak szerint a tinédzsereknek a GCSE-n túl a matematikát és az angolt is tartalmazó alaptantárgyakat kellene tanulniuk egy új “brit érettségi” keretében.
Az oktatási politikáját ismertetve a konzervatívok vezetői posztjára pályázó politikus bírálta a jelenlegi érettségi tantervet, mivel az túlságosan szűkös, és szerinte nem készíti fel a fiatalokat a jövőbeli gazdasági lehetőségekre.
A volt kancellár rámutatott más európai és ázsiai országokra, ahol a diákoknak 18 éves korukig kell matematikát tanulniuk.
Sunak úr azt is megígérte, hogy ha miniszterelnök lesz, létrehozza a műszaki főiskolák “Russell-csoportját”, hogy a fiataloknak az egyetemmel szemben presztízsértékű alternatívát nyújtson.
Az oktatási politikáját ismertetve a konzervatívok vezetői posztjára pályázó politikus azt is elmondta, hogy növelné a mesterséges intelligencia használatát az iskolákban, és folytatná a rossz minőségű egyetemi képzések visszaszorítását.
A Russell-csoportot 1994-ben alapították, és jelenleg 24 egyetem – köztük Oxford, Cambridge és a londoni Imperial College – tartozik hozzá, amelyek híresek arról, hogy a legjobb jegyeket követelik meg, és élvonalbeli kutatásokat végeznek.
A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy megerősíti a meglévő műszaki intézeteket azáltal, hogy diplomakiosztási jogkörrel ruházza fel őket, és “regius professzorokat hoz létre a műszaki oktatásban” a legjobbak felkutatására.
Sunak úr azt mondta: “A jó oktatás a legközelebb áll ahhoz, hogy az emberek életét jobbá tegyük.
Ezek a javaslatok jelentős előrelépést jelentenek a szakképzés és a felsőoktatás közötti egyenlőség felé.
A volt kancellár azt is megígérte, hogy “szigorúbban lép fel az olyan egyetemi diplomákkal szemben, amelyek adóssággal terhelik a diákokat, anélkül, hogy javítanák a kereseti lehetőségeiket”, és hogy felgyorsítja a szólásszabadságot védő jogszabályokat az egyetemeken.
Az iskolák tekintetében Sunak úr kétéves “elszámoltathatósági szabadságot” vezetne be a vezető akadémiai láncok által átvett, rosszul teljesítő iskolák számára, ami azt jelentené, hogy a trösztöket nem büntetnék, miközben a sikertelen iskolákat átalakítják.
Elmondta, hogy 75 új ingyenes iskolát nyitna, miközben több időt szánna a tanárok szakmai fejlődésére, többek között a technológia nagyobb mértékű alkalmazása révén.
Az “igazgatói árnyékprogram” lehetőséget adna az új iskolavezetőknek, hogy a legjobb vezetőktől tanulhassanak.
Az oktatási minisztérium eközben “új megbízást” kapna arra, hogy vizsgálja meg a digitális technológia alkalmazását az iskolákban, beleértve a mesterséges intelligencia alkalmazását a “tanítási időn kívüli munkaterhelés csökkentésére.
A technológia használatát az osztálytermekben is kiterjesztenék, hogy “a tanulási módszerek új módszereivel inspirálják a gyerekeket.
Sunak úr elmondta: “Minden gyermek világszínvonalú oktatást érdemel, és ha miniszterelnök leszek, az első naptól kezdve küldetésemnek fogom tekinteni, hogy ezt biztosítsam számukra”.
A kampány korábbi szakaszában Sunak úr azt mondta, hogy visszahozná a gimnáziumokat, bár később a csapata visszavonta ezt a megjegyzést, és azt mondta, hogy “a meglévő gimnáziumok bővítéséről van szó”.