Elemzések szerint idén 60 000 tinédzser marad le az első választott egyetemhez szükséges jegyekről.
Egy konzervatív képviselő azt tanácsolta, hogy ha nem sikerül az első választott egyetemre való bejutás, akkor vegyél ki egy évet, és menj el egy évre dolgozni a Wetherspoon’s-ba, vagy próbáld ki, hogy zenészként boldogulsz-e, ha nem sikerül.
Lord Ralph Lucas, a Good Schools Guide szerkesztője szerint a jövő heti érettségi eredmények napján csalódott tinédzsereknek meg kellene ragadniuk a lehetőséget, hogy “felfedezzék önmaguk más aspektusait”.
Azt mondta: “Nagyon sok minden szól amellett, hogy vegyünk ki egy évet. Először is, jelenleg rengeteg brit munkahely van. A Wetherspoon’s-ban vagy valahol máshol dolgozni nem éppen örömteli, de nagyon jó képzés. Vagy adhatsz magadnak egy esélyt, és talán megnézheted, hogy lehetsz-e valami a zeneiparban, vagy megnézheted, hogy tényleg ki akarsz-e próbálni valami mást.
“Ha egy kicsit kint vagy a világban, akkor jobban tudsz majd egyetemet választani, és jobban tudod, hogy mit akarsz csinálni.”
Elemzések szerint idén akár 60 000 tinédzser is lemaradhat az első választott egyetemhez szükséges jegyekről, mivel a kormány lecsap a jegyinflációra. Alan Smithers professzor, az Oktatási és Foglalkoztatási Központ igazgatója a hétvégén arra figyelmeztetett, hogy a diákok szokatlanul nagy csoportja “fájdalmasan csalódott” lesz.
A tizenévesek az elmúlt évtizedek legversenyképesebb felvételi fordulójával néznek szembe az elit intézményekbe való bejutásért, mivel a 18 évesek száma a tengerentúli hallgatók érdeklődésével párhuzamosan megnőtt. Ugyanakkor a helyek száma is csökken, miután az egyetemek tavaly túljelentkezésbe kerültek a járványos jegyinfláció miatt.
Lord Lucas, egy főnemes, aki fizikát tanult az Oxfordi Egyetemen, mielőtt kereskedelmi bankárként és könyvelőként dolgozott, azt mondta, hogy az iskolák, a szülők és a tinédzserek túlságosan megszállottjai a tekintélyes Russell Group egyetemeknek. A “kevésbé jó minősítésű” egyetemeknek “keményebben kell küzdeniük azért, hogy ilyen hírnévre tegyenek szert” – mondta. “Nem mondhatják csak úgy, hogy ‘Én Newcastle vagyok. Ezért ha ide jössz és építészetet tanulsz, akkor biztos, hogy jó képzés lesz”.”
A legjobb egyetemek, köztük Oxford és Cambridge erőfeszítései, amelyek az állami iskolai tanulók arányának növelésére irányulnak, a magániskolások számára “egészséges újbóli összpontosítást” eredményeznek más lehetőségekre – mondta.
A szülők kevésbé fogják azt mondani: “Fel tudom nyomni a gyermekem jegyeit addig a pontig, ahol automatikusan bekerül egy rangos egyetemre, hanem visszatérünk ahhoz, ami korábban az iskolák mantrája volt: az átfogó oktatás, a gyermek életre való nevelése”.