Egy hőhullám söpör végig Dél-Európa egyes részein, a következő napokban potenciálisan rekordot döntő hőmérsékletekkel.
A hőmérsékletek várhatóan meghaladják a 40°C-t (104°F) Spanyolország, Franciaország, Görögország, Horvátország és Törökország részein.
Olaszországban a hőmérséklet akár 48,8°C-ra (119,8°F) is emelkedhet. Vörös riasztást adtak ki 10 városban, köztük Rómában, Bolognában és Firenzében.
Kedden egy negyvenes éveiben járó férfi összeesett Észak-Olaszországban.
Az olasz média azt jelentette, hogy a 44 éves munkás zebraátkelőhely vonalait festette a milanói közeli Lodi városában, mielőtt összeesett a hőségtől. Kórházba szállították, ahol később meghalt.
Több látogató is hőgutát kapott, köztük egy brit férfi a Római Colosseumnál.
Az embereket arra ösztönzik, hogy naponta legalább két liter vizet igyanak, és kerüljék a kávét és az alkoholt, amelyek dehidratáló hatásúak.
Két ausztrál turista az utcákon elmondta, hogy “nagyon meglepődtek” a hőségen.
“Ez kissé tönkrevágja a turista terveinket” – mondta a Melbourne-i barátok, Maria és Gloria. “Igyekszünk nem kimenni a nap közepén.”
Az olasz turisták, Andrea Romano és Michele La Penna elmondták, hogy szülővárosuk, az Appenninek hegyei között található Potenza “emberibb hőmérsékleteket” kínál, mint Róma.
El kell kezdenünk tenni valamit a klímaváltozás ellen. Felelősebbnek kell lennünk. A kár már megtörtént. Tennünk kell valamit ellene. De nem csak a kormánynak… Minden az embereknél kezdődik. Mindannyiunknak tennie kell valamit: kevesebb műanyagot használni, nem használni a klímát, elektromos autókat használni,” mondta Andrea.
A Cerberus hőhullám – amelyet az olasz Meteorológiai Társaság nevezett el Dante Pokla című művében szereplő háromfejű szörny után – várhatóan további extrém időjárást hoz a következő napokban.
Spanyolországban már napok óta 45°C (113°F) hőmérsékletben izzad, és az ország nagy részén az éjszakai hőmérséklet nem csökkentek 25°C (77°F) alá.
Az andalúziai regionális kormányzat telefonos segélyszolgálatot indított a hőség által érintett emberek számára, amelyet június eleje óta 54 000 hívás érkezett.
Az EU Copernicus Sentinel missziója által rögzített műholdkép azt mutatja, hogy Extremadura régióban a talajfelszíni hőmérséklet kedden elérte a 60°C-t (140°F).
Az Egyesült Királyság nemzeti meteorológiai szolgálata, a Met Office azt mondja, hogy a hőmérsékletek pénteken érik el a csúcspontjukat. A BBC Weather szerint Dél-Európa nagy részein a hőmérséklet a 40°C körüli, és talán magasabb hőmérsékletekre is számíthatunk.
De ahogy a Cerberus hőhullám elmúlik, az olasz időjárás előrejelzők figyelmeztetnek, hogy a következő hőhullám – amit Charonnak neveztek el a görög mitológiában a lelkeket a túlvilágra szállító révész után – újra 43°C (109°F) felé tolja a hőmérsékletet Rómában és akár 47°C (116°F) is lehet Szardínia szigetén.
Nem csak Európában van hőhullám.
Ez a nyár hőmérsékleti rekordokat döntött Kanada és az Egyesült Államok egyes részein, valamint Ázsia nagy részén, beleértve Indiát és Kínát.
Az Atlanti-óceán hőmérséklete rekordmagasra emelkedett, miközben az antarktiszi tengeri jég a valaha rögzített legkisebb mértékű.
És még forróbb lesz.
Egy El Niño nevű időjárási mintázat alakul ki a trópusi Csendes-óceánon. Átlagosan kb. 0,2°C-kal emeli a hőmérsékleteket.
Ez talán nem tűnik soknak, de ha hozzáadjuk a körülbelül 1,1°C-ot, amellyel a klímaváltozás globálisan megemelte az átlaghőmérsékleteket, veszélyesen közel kerülünk ahhoz a 1,5°C-os küszöbhöz, amely alatt a világ megpróbálja tartani a globális hőmérsékleteket.
Tegyük a dolgokat egy történelmi kontextusba, hogy némi perspektívát kapjunk.
Július első hete a valaha rögzített legforróbb hetének számít.
De a tudósok az ősi antarktiszi jégben rekedt légbuborékokat használhatják a hőmérsékletek becslésére, ami több mint egy millió évre nyúlik vissza.
Ez az adat azt sugallja, hogy a múlt hét volt a legforróbb hét az elmúlt 125,000 évben.
Ez egy olyan földtani időszak volt, amit Eemiannak hívnak, amikor voltak hipopótamok a Temzében és a tengerszintet körülbelül 5 méterrel (16,4 lábbal) magasabbnak becsülték.
Egy új tanulmány szerint 61 672 ember halt meg a hőség miatt Európában tavaly. A barcelonai ISGlobal Intézet – amely a globális egészséggel foglalkozik – azt állította, hogy Olaszországban volt a legtöbb, a hőségnek tulajdonítható haláleset, 18 010, míg Spanyolországban 11 324, Németországban pedig 8 173.
Attól tartanak, hogy a hőség a nyáron sokkal több halálesetet okozhat.
Az ISGlobal kutatása szerint a hőség okozta halálesetek legnagyobb kockázatával rendelkező spanyol városok Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, Málaga, Murcia, Palma de Mallorca és Bilbao.
A hőhullám olyan időszak, amikor a hőmérséklet magasabb az adott időszakban vártnál.
A szakértők szerint a rendkívül forró időszakok egyre gyakoribbak, és a klímaváltozás miatt már normális, hogy rekordhőmérsékleteket tapasztalunk.
Jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a dél-európai hőség a közeljövőben elérné az Egyesült Királyságot – a BBC Weather Darren Bettje szerint a következő héten az Egyesült Királyság hűvösebb, Atlanti levegőben marad.
Az Egyesült Királyságban a július valamivel csapadékosabb a szokásosnál, a hőmérsékletek pedig meglehetősen alacsonynak tűnnek. De ez főként az Egyesült Királyságban júniusban tapasztalt időjárás ellentéte, amely jelentős mértékben a legmelegebb volt a feljegyzések kezdete óta – ami a Met Office szerint a “klímaváltozás ujjlenyomatát” viseli.
Related Posts
- Zivatarok: Miért vezethet az aszály veszélyes áradásokhoz
- TV Licence díj Angliában – Kinek kell fizetnie?
- A Brexit utáni útlevél-ellenőrzések késésekhez vezetnek Doverben és a Csalagúton is
- Magyar élelmiszerek beszerzése Nagy-Britanniában
- Rishi Sunak volt pénzügyminiszter és Liz Truss külügyminiszter versenghet a brit miniszterelnöki tisztségért
- Megint elment a net! Tapasztalatok az angol internet szolgáltatókról
- A Unite főnöke arra figyelmeztet, hogy hamarosan tízezrek sztrájkolnak majd a fizetés miatt
- Nagy-Britanniában 24,3 százalékkal esett az új autók eladása júniusban