A vasúti dolgozók július 27-én egynapos sztrájkot tartanak a bérek, a munkahelyek és a munkakörülmények miatt folyó vita részeként – közölte az RMT szakszervezet.
Ez azután következik be, hogy júniusban több ezer vasúttársaság és a Network Rail dolgozói léptek ki a munkából az országos sztrájk során.
A sztrájkok több millió ingázónak okoztak fennakadást.
A hét elején a Network Rail új bérajánlatot tett a dolgozóknak, amely szerinte több mint 5%-os béremelést jelent.
Az ajánlat azonban attól függött, hogy a munkavállalók elfogadják-e a “modernizációs reformokat”.
Az RMT vezetői elutasították a Network Rail új ajánlatát, és azt “csekélynek” minősítették.
A szakszervezet azt is közölte, hogy az elkövetkező napokban konzultálni fog a többi sztrájkmandátummal rendelkező szakszervezettel.
Mick Lynch, az RMT főtitkára szerint a Network Rail ajánlata reálbércsökkentést jelentene a munkavállalók számára, és az RMT tagjainak bele kellene egyezniük a munkájukban bekövetkező “drasztikus változásokba”.
“A vasútüzemeltető vállalatok továbbra is makacsok, és nem hajlandóak olyan új ajánlatot tenni, amely a munkahelyek biztonságáról és a fizetésekről szól” – tette hozzá.
Azt mondta, hogy a vita “addig folytatódik, ameddig csak szükséges, amíg nem kapunk tárgyalásos megoldást”.
Andrew Haines, a Network Rail vezérigazgatója szerint azonban a szakszervezet bejelentése “hihetetlenül frusztráló” – “annál is inkább”, mivel a szakszervezet nem terjesztette a tagok elé a legutóbbi bérajánlatot.
Haines úr hozzátette, hogy a sztrájkok “egyértelműen arra irányulnak, hogy megzavarják a július 28-án Birminghamben megrendezésre kerülő Nemzetközösségi Játékok megnyitójára tartó nézőket, amely esemény óriási nemzeti jelentőséggel bír.
Hozzátette, hogy a Network Rail csak a saját költségvetéséből tudja finanszírozni a béremelést, és erre csak a munkamódszerek “modernizálásával” lesz elég pénze.
“Arra kérjük az RMT-t, hogy fújja le ezt az akciót, üljön vissza velünk az asztalhoz, és mutasson kompromisszumkészséget” – tette hozzá.
Grant Shapps közlekedési miniszter azt mondta, hogy az RMT “elszántan azon van, hogy további szenvedést okozzon az embereknek országszerte”.
“Most már világos…, hogy az RMT számára semmilyen megállapodás nem lesz elég jó” – mondta, és azzal vádolta a szakszervezetet, hogy azt tervezi, “hogyan lehetne a legjobban további káoszt okozni”. Azt mondta, hogy a sztrájkot “cinikusan időzítették”, hogy megzavarják a Nemzetközösségi Játékok megnyitóját.
“Az iparág már most is az életfenntartáson dolgozik, és azzal, hogy az RMT ragaszkodik ahhoz, hogy a munkaadói ellen dolgozzon, ahelyett, hogy velük együtt dolgozna, azt kockáztatja, hogy végleg lehúzza a rolót” – tette hozzá.
A sztrájkban várhatóan 40 000 munkavállaló vesz részt – nagyjából 20 000-en a Network Rail-től, köztük a jelző- és pályakarbantartó munkások, a többiek pedig 14 vasútüzemeltető társaságtól, amelyek között most már a Govia Thameslink dolgozói is szerepelnek.
A vasútüzemeltető társaságokkal folytatott tárgyalások egyik akadálya, hogy a társaságok nem hajlandóak bérajánlatot tenni, amíg a feltételekről szóló tárgyalások nem zárulnak le.
“Tűz és újrafelvétel”
Korábban a szakszervezeti vezetők és a vasúttársaságok megjelentek a képviselők előtt, hogy a sztrájkokról tárgyaljanak.
Eddie Dempsey, az RMT főtitkárhelyettese a közlekedési bizottság előtt elmondta, hogy a vasúti dolgozók “tűz és újrafelvétel” előtt állnak.
Dempsey úr azt mondta, hogy az alacsony bérek ellen országos sztrájkokra kerül sor. “Az emberek az egész gazdaságban – ápolók, postai dolgozók, vasúti dolgozók – mindannyian össze fognak állni, és azt fogják mondani, hogy béremelést érdemlünk ebben az országban – ez eljön”.
Mike Whelan, a mozdonyvezetők szakszervezetének, az Aslef-nek a képviselői dühös reakciót váltott ki, amikor “sztrájktörőknek” nevezte azokat a kölcsönzött munkavállalókat, akik a sztrájk alatt esetleg munkába állnának.
Ezt mondta: “Akik sztrájktörőket alkalmaznak, azokra a munkaadóinkra másként fogunk tekinteni”.
Dempsey úr hozzátette: “A sztrájktörőket és a sztrájkőrséget átlépőket sztrájktörőknek tekintem”.
Sztrájk
A mozdonyvezetők is sztrájkokra készülnek a fizetés miatt, július 30-án.
A következő vállalatok mozdonyvezetői lépnek sztrájkba:
- Arriva Rail London
- Chiltern Railways
- Great Western Railway
- LNER
- Greater Anglia
- Southeastern
- Hull Trains
- West Midlands Trains
A múlt hónapban Nagy-Britannia vasúthálózata szinte teljesen leállt, amikor a szakszervezetek szerint 30 év legnagyobb vasúti sztrájkja keretében több tízezer vasúti dolgozó sztrájkolt.
Az RMT egy hét alatt három sztrájkot tartott, ami országszerte súlyos fennakadásokat okozott a közlekedésben.
A szakszervezet, amelynek tagjai között az őröktől és a jelzőőröktől kezdve az étkeztetésben dolgozókon át a takarítókig mindenki megtalálható, legalább 7%-os béremelést követel.
A kormány eddig elutasította a szakszervezet kérését, hogy közvetlenül tárgyaljon vele.