A petíció (itt lehet aláírni) a következő magyarázatot fűzi a javaslathoz:
“A négynapos, 32 órás munkahétre való átállás fizetéskiesés nélkül évi 127 millió tonnával csökkentené az Egyesült Királyság szénlábnyomát. Ez 21,3%-os csökkenést jelent – többet, mint Svájc teljes szénlábnyoma, és 27 millió autó eltávolításának felel meg (vagyis az Egyesült Királyság teljes magángépjármű-flottájának).
Megállapították, hogy a munkaidő csökkenése összefüggésben áll az energiafogyasztás jelentős csökkenésével és a szén-dioxid-intenzív ingázással, és lehetővé teszi az emberek számára, hogy több értéket merítsenek az olyan „alacsony szén-dioxid-kibocsátású” tevékenységekből, mint a pihenés, a testmozgás vagy a közösséggel való kapcsolat.
Egyes országok és vállalatok megértik – Skócia és Spanyolország négynapos hetet próbál ki, és az olyan globális szervezetek, mint az Unilever és a Buffer, már megtették a váltást. Miközben az Egyesült Királyság arra készül, hogy idén a kulcsfontosságú globális éghajlat-változási tárgyalások házigazdája legyen, Boris Johnson azt mondta, hogy mi fogunk „vezetni” az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Ám a zöld fellendülésről szóló minden beszéde ellenére az Egyesült Királyság kormánya még csak nem is tekintett a rövidebb munkahétre az éghajlati és a munkanélküliségi válság megoldására.
Ahelyett, hogy a munkahelyen visszatérnénk a „szokásos üzletmenethez”, annak környezeti és emberi költségeivel együtt, felszólítjuk a kormányt, hogy támogassa a négynapos munkahétre való átállást az Egyesült Királyság szénlábnyomának gyors és jelentős csökkentése érdekében, és az élen járjon az ENSZ Éghajlat-változási Konferenciájának (COP26) Glasgow-ban idén novemberben.”
Joe Ryle, a 4 napos hét kampány igazgatója úgy véli, hogy a kormány „a múltban ragadt”, ami a rugalmasságot illeti, és azt mondja, „lehetetlenné válik figyelmen kívül hagyni az előnyöket”.
„A fizetéskiesés nélküli négynapos hét jó a munkavállalóknak, jó a gazdaságnak és a környezetnek is” – tette hozzá.
„Egy évszázaddal ezelőtt találtuk fel a hétvégét, és itt az ideje a frissítésnek.”
A négynapos hét a világjárvány két évvel ezelőtti kezdete óta egyre inkább lendületet gyűjt.
A legújabb kutatások szerint az irodai dolgozók 72%-a a rövidebb munkahétet részesítené előnyben.
Jelenleg 60 egyesült királyságbeli vállalat mintegy 3000 embere iratkozott fel a négynapos hét eddigi a világon legnagyobb kísérleti programjára.